**“****The Junk Seller****” **is **Chapter 6 **from **Merry Math IV **for students of** Class 4th **of **JKBOSE**. This particular post is about **The Junk Seller Class 4 Math JKBOSE Solutions**. In a previous post, you read about **The Way the World Looks ****Class 4 Math JKBOSE Solutions. **Let’s get started:

**The Junk Seller ****Class 4 Math JKBOSE Solutions**

**Page No. 75 Solutions**

**What about you? Do you also find Maths difficult?**

Ans. No, I don’t find Maths difficult.

**What is the most difficult thing in your Maths book?**

Ans. The Lesson ‘Halves and Quarter’ is the most difficult thing in this Maths book.

**What do you think is the easiest lesson?**

Ans. “Tick-Tick-Tick’ is the easiest lesson.

**Page No. 76 Solutions**

**Find out: how much for a cup of tea?**

**Ask people and find out the cost of a cup of tea.**

**at a tea stall**

**at a hotel ……..**

Ans. At a tea stall, the cost of a cup of tea is Rs. 10

At a hotel, the cost of a cup of tea is Rs. 30

**If a person who runs a tea stall earns 30 in a day.**

**(a) How much will he earn in 10 days? **

Ans. One-day earning = ₹ 30

10 days earning = 30 × 10 **= ₹ 300.**

**(b) And in a month? **

Ans. (One month = 30 days)

One-day income = ₹ 30

30 days income = 30 x 30 = **₹ 9000**

**How did you get the answer? Discuss.**

Ans. I got the answer by multiplying 1 day’s earnings by number of days.

**Page No. 77 Solutions**

**Find out: what is a loan?**

**Have you ever heard of someone taking a loan? For what?**

Ans. Yes, I have heard of someone taking a loan. It is taken to buy a house or a car or a shop.

Hariya and Babu want to buy a handcart for ₹ 300

Hariya took a loan of ₹ 300 from a bank for six months. He had to pay ₹ 51 every month to the bank.

Babu took a loan of ₹ 300 from Chunnilal. After six months he paid back ₹ 360.

**How much loan was taken? **

Ans. 300 was taken as loan.

**How much money was paid back?**

Ans. In the case of Hariya:

Hariya took a loan of 300 from a bank and paid 51 every month.

So he paid back to the bank in 6 months = 51 × 6 **= ₹ 306**

**In case of Babu**

Babu paid back to Chunnilal ₹ 360.

**Who has to pay back more Hariya or Babu?**

Ans. Babu has to pay back more.

**Page No. 79 Solutions**

I have 9 rickshaws of my own. I give the rickshaws on rent, each for ₹ 20 a day. On Sundays, I do not take any money for them.

**How much does Kiran earn from 9 Rickshaws in a Day?**

Ans. For 1 rickshaw she gets 20 per day.

So, for 9 rickshaws she will earn ₹ 20 × 9 = ₹ 180

**How did you do it?**

Ans. By multiplying 20 × 9, I did it.

**Page No. 80 Solutions**

**In a week how much does Kiran earn from one rickshaw?**

Ans. On Sunday she does not take any money from them.

Therefore,

In one day, she earns ₹ 20 per rickshaw

In 6 days, she will earn ₹ 20 × 6 = ₹ 120 Ans.

Do it mentally and write the answers.

2 × 6 = 12

20 × 6 = 120

2 × 60 = 120

3 × 42 = 126

4 × 80 = 320

4 × 81 = 324

9 × 25 = 225

31 × 9 = 279

**How Much to Pay for This Junk?**

**How much will Kiran pay for a 31 kg newspaper?**

Sol. Cost of 1 kg newspaper = ₹ 5

Cost of 31 kg newspaper = ₹ 31 × 5 =₹ 155 Ans.

**Page No. 81 Solutions**

**How much will Kiran pay for 42 kg of newspapers?**

Sol. Cost of 1 kg newspaper = ₹ 5

Cost of 42 kg newspaper = ₹ 42 × 5 = ₹ 210 Ans.

Also, find the cost of:

**(A) 22 kg of plastic**

**(B) 23 kg of waste paper**

**(C) 12 kg of iron**

Sol. Cost Price of 1 kg plastic= ₹10

Selling Price of 1 kg Plastic = ₹ 12

Profit on Selling 1 kg Plastic =12 – 10 = ₹ 2

(A) Cost of 1 kg plastic = ₹ 10

Cost of 22 kg plastic = ₹ 22 × 10 = ₹ 220 Ans.

(B) Cost of 1 kg waste paper =₹ 4

Cost of 23 kg waste paper = ₹ 23 × 4 = ₹ 92 Ans.

(C) Cost of 1 kg iron = ₹ 12

Cost of 12 kg iron = 12 x 12 = ₹ 144 Ans.

**Page No. 82 Solutions**

The rate of 1 kg of plastic is ₹ 12.

So, the cost of 63 kg of plastic will be ₹12 × 63 = ₹ 756

So, for 63 kg of plastic, Dinu will give ₹ 756.

**Kiran bought 1 kg of plastic for ` 10, but sold 1 kg plastic for ` 12. How much money does she earn on selling 1 kg plastic? ` __________**

**So, how much money does she earn for 63 kg? ` _________**

Ans. Cost Price of 1 kg plastic=10

Selling Price of 1 kg Plastic = 12

Profit on Selling 1 kg Plastic =12-10 = 2

**In Second Case**

Earning on Selling 1 kg plastic = 2

Earning on Selling 63 kg plastic = 2 × 63

On adding the numbers = 120 + 6 = 126

So, she earns 126 Ans.

**Page No. 83 Solutions**

**Kiran sells 32 kg iron. How much money will Dinu pay for 32 kg iron?**

Ans. The rate of 1 kg iron = 14

The rate of 32 kg iron = 14 × 32

We write as

Adding the numbers in the boxes: 300 + 120 +20 + 8 = 448

So, Dinu will pay 448 for 32 kg of iron.

**Kiran buys 1 kg iron for 12 but sells it for 14. How much does she earn when she sells 32 kg of iron? **

Sol. Cost of 1 kg iron = 12

Selling price of 1 kg iron = 14

Earning on Selling 1 kg iron =14 – 12 = 2

In the second case,

After selling 32 kg iron, she earns………

Earning on selling 1 kg iron = 2

Earning on selling 32 kg iron = 2 × 32

We write as

**What does Dinu pay for brass? ****How much money will Dinu pay for 4 kg brass?**

Ans. Dinu pays 180 for 1 kg of brass.

Cost of 1 kg brass = 180

Cost of 4 kg brass = 180 × 4

We write as

Adding the numbers in the boxes: 400+320 = 720

So, for 4 kg brass Dinu will pay 720

**Page No. 84-86 Solutions**

**First, guess the answer and then calculate.**

**(a) 37 x 18 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 300+240 + 70+ 56 = 666 Ans.

So, 37 x 18 = 666

**(b) 45 × 24 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 800 + 160 +100+20= 1080

So, 45 × 24= 1080 Ans.

**(c) 69 x 52=**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 3000+ 450+ 120 +18 = 3588

So, 69 × 52 = 3588 Ans.

**(d) 77 × 55 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 3500 +350 +350 +35 = 4235

So, 77 × 55 = 4235 Ans.

**(e) 142 x 5 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 500 + 200 + 10 = 710

So, 142 x 5 = 710 Ans.

**(f) 382 × 3 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 900+240 + 6 = 1146

So, 382 × 3 = 1146 Ans.

**(g) 2 × 175 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes:200+ 140 + 10 = 350

So, 2 x 175 = 350 Ans.

**(h) 4 × 206 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 800+ 24 = 824

So, 4 × 206 = 824 Ans.

**Kiran paid 919 to the junk collectors. When she sold the junk she got these notes and coins from Dinu.**

**Now make a record in her Diary**

**Find out how much she earned this time.**

Sol. 18 March, 2009

The money, she paid = 919

Money, she got = 500 + 50 +180 + 180 + 28 = 938

Total money she got = 938

The money, she paid = 919

The money she earned = ₹ 19

**Page No. 87 Solutions**

**Let’s Try These- [Activity]:**

**1. Find the products:**

**(a) 400 x 4**

**(b) 2040 × 2**

**(c) 3001 x 3**

**(d) 1024 x 30**

**(e) 1413 × 90**

**(f) 1848 × 70**

**(g) 15 × 200**

**(h) 67 × 300**

**(i) 84 × 600**

Sol. **(a) 400 x 4 =** 1600 Ans.

**(b) 2040 x 2 =**

We write as:

Adding the numbers in the boxes: 4000+80 = 4080

So, 2040 x 2 = 4080 Ans.

**(c) 3001 x 3 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 9003 + 3 = 9003

So, 3001 × 3 = 9003 Ans.

**(d) 1024 × 30 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 30000+ 600+ 120 = 30720

So, 1024 × 30 = 30720 Ans.

**(e) 1413 × 90 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 90000+36000+ 900 +270=127170

So, 1413 × 90 = 127170 Ans.

**(f) 1848 × 70 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 70000 + 56000 + 2800 + 560 =129360

So, 1848 × 70 = 129360 Ans.

**(g) 15 x 200 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 2000 + 1000 = 3000

So, 15 × 200 = 3000 Ans.

**(h) 67 × 300 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 18000 + 2100 = 20100

So, 67 × 300 = 20100 Ans.

**(i) 84 × 600 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 48000 + 2400 = 50400

So, 84 × 600 = 50400 Ans.

**2. Find the products:**

**(a) 24 x 234**

**(b) 91 x 347**

**(c) 88 x 567**

**(d) 148 x 456**

**(e) 474 × 168**

**(f) 364 × 272**

**(g) 113 x 405**

**(h) 371 × 501**

Ans. **(a) 24 × 234 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 4000+ 600+80+ 800 + 120 +16= 5616

So, 24 × 234 = 5616 Ans.

**(b) 91 × 347 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 27000 + 3600 + 630 + 300 +40 + 7 = 31577

So, 91 x 347 = 31577 Ans.

**(c) 88 x 567 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes:

40000 + 4800 + 560 + 4000+ 480 + 56 = 5649896

So, 88 ×567 = 49896 Ans.

**(d) 148 × 456 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 40000 + 5000 + 600+ 16000+ 2000 +240 + 3200 + 400 + 48 = 67488

So, 148 × 456 = 67488 Ans.

**(e) 474 × 168 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes:

40000 + 24000 + 3200 + 7000 + 4200+560+ 400+240 +32 = 79632

So, 474 × 168 = 79632 Ans.

**(f) 364 × 272 = **

We write as

Adding the numbers in the boxes: 60000 + 21000 + 600 + 12000 + 4200+ 120 + 800 + 280+8=99008

So, 364 x 272 = 99008 Ans.

**(g) 113 × 405 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 40000 +500 + 4000 + 50 + 1200 + 15 = 45765

So, 113 × 405 = 45765 Ans.

**(h). 371 × 501 =**

We write as

Adding the numbers in the boxes: 150000 + 300 + 35000+ 70 + 500 + 1 = 185871

So, 371 × 501 = 185871 Ans.

**A farmer plants 125 banana trees in a row. How many banana trees are required for a plantation in 23 rows?**

Ans. Number of banana plants in one row = 125

Number of banana plants in 23 rows = 23 × 125

We write as

We add numbers in the boxes: 2000 + 400 + 100 + 300 +60 + 15 = 2875

So, the number of banana trees required for a plantation in 23 rows = 2875 Ans.

**A library has 215 racks of books. If each rack holds 205 books, how many books does the library have?**

Ans. Number of books in each rack = 205

Number of books in 215 racks = 205 × 215

We write as

We add the numbers in the boxes: 40000+ 2000+ 1000 + 1000 + 50 + 25= 44075

So, the library has 44075 books. Ans.

**A woman saves 260 every month. How much money will she save in 5 years?**

Ans. Number of months in 5 years = 5 x 12 = 60

Money saved every month = 260

Money saved in 60 months = 60 × 260

We write as

We add the numbers in the boxes: 12000 + 3600 = 15600

So, the woman saves 15600 in 5 years. Ans.

**A cycle costs 575. How much will 150 cycles cost?**

Ans. Cost of one cycle = 575

Cost of 150 cycles = 150 × 575

We write as

We add the numbers in the boxes: 50000 + 7000 + 500 + 25000 + 3500 +250 = 86250

So, Cost of 150 cycles = 86250. Ans.

**How many minutes are there in the month of January?**

(Hint 31 x 24 × 60)

Ans. Number of days in the month of January = 31

Number of hours in the month of January = 24 × 31

We write as

We add the numbers in the boxes:

600 + 20 + 120 + 4 = 744

Number of minutes in 1 hour = 60

Number of minutes in 744 hours = 60 × 744

We write as

We add the numbers in the boxes:

42000 + 2400 + 240 = 44640

So, there are 44640 minutes in the January Ans.

**A man has 615 notes of 50- rupees denomination. How much money did he have?**

Sol. Money he had = 50 × 615

We write as

We add the numbers in the boxes: 30000+500 + 250 = 30750

The man has 30750 Ans.

That’s it about **The Junk Seller Class 4 Math JKBOSE Solutions. **Hope you found it useful. Do share your views about this post in the comment section below.

## Leave a Reply